סרט תדמית הוא לא כלי שיווקי!

סרט תדמית הוא אחד הכלים הנפוצים ביותר בהם משתמשים בעלי עסקים על מנת לשווק את העסק ולמשוך לקוחות חדשים. אבל האם סרט תדמית הוא אכן הכלי הנכון על מנת למשוך לקוחות לעסק? מסתבר שלא.

הטעות במחשבה שסרט תדמית הוא כלי שיווקי נובעת מכך שרוב בעלי העסקים מתייחסים לסרט תדמית כאילו הוא פרסומת בטלוויזיה אבל בעלות הפקה זולה יותר וללא עלות זמן שידור. אך ההבדל ביניהם הוא עצום.

סרט תדמית

פרסומת בטלוויזיה מופיעה ללקוח הצופה מבלי שהוא רצה לראות אותה, היא מופיעה בתדירות גבוהה ומטרתה היא להשריש את המוצר/המותג עמוק בתוך התודעה של הצופה על מנת ליצור אצלו מניפולציות מחשבתיות ו/או רגשיות ולגרום לו לרצות את המוצר או השירותים שהעסק מציע.

פרסומות בד"כ גורמות לנו לרצות להרגיש כמו הבחור ששותה משקה מוגז צונן ונראה כאילו פתאום החום נעלם והכל מלא מים ומסיבות בריכה,כמו הבחור ששם דאורדורנט וכל הבחורות נמשכות אליו בטירוף, או כמו זאת שהשיער שלה מבריק ומתנופף ברוח באמצע מסיבה של העשירון העליון רק כי היא משתמשת בשמפו נגד קשקשים.

היתרון הגדול של הפרסומות הללו הוא שהם משודרות בתדירות גבוהה מאוד. מחקרים מעידים כי לקוחות לא מבצעים רכישה לאחר חשיפה ראשונה לאמצעי שיווקי, אלה רק לאחר מספר פעמים. תנסו לחשוב כמה פעמים יוצא לכם לראות את אותה פרסומת? אתם הרי כבר מכירים אותה בע"פ ואפילו מזמזמים אותה לפעמים.

לעומת זאת, סרט תדמית הוא משהו שהלקוח רואה מיוזמתו ואף יכול להפסיק את הצפייה בו אם הוא לא מוצא בו עניין. גם אם נצא מנקודת הנחה שהצופה מאוד אהב את הסרט תדמית, הוא לא יצפה בו יותר מפעם אחת. לכן בהיעדר המשכיות, איבדנו את הלקוח אפילו שהוא מאוד  נהנה מהצפייה.

מטרתו האמיתית של סרט תדמית היא לא להיות כלי שיווקי אלה כלי מיתוגי. סרט תדמית אמור לחזק את התדמית של העסק ו/או להציג את יכולות העסק ואת פועלו. הוא לא אמור להניע לקוחות חדשים לבצע רכישה של שירותים או מוצרים, אלא להיות כלי תומך במיתוג העסק וכחלק מתהליך הסקירה של הלקוח את בית העסק או המוצר.

אך האם זה אומר שבעלי עסקים לא אמורים להשתמש בסרטונים לצרכים שיווקיים? ההפך הוא הנכון. השימוש בסרטים שיווקיים באינטרנט הוא אחד המובילים בעולם ואף תופס תאוצה רבה מאוד בשנתיים האחרונות. בעלי עסקים שהבינו זאת והתחילו להשתמש בסרטונים לצרכים שיווקיים מעידים על קפיצה מטאורית (לא, אני לא מגזים) במכירות אשר אף עלתה על הציפיות שלהם.

סרט תדמית הוא כלי שיווקי גרוע! אבל אין ספק שכל עסק חייב סרט תדמית. הוא חלק מתהליך המיתוג, המכירה והמכלול של חלון הראווה של העסק. יש לו מטרה מאוד ברורה אך המטרה היא לא לשימושים שיווקים.

כמובן שניתן להשתמש בסרט תדמית גם לצרכים שיווקים וגם לחיזוק המותג אך זאת בדר"כ טעות. לכל סוג סרטון יש את התפקיד שלו ואת המטרה שלו וכאשר מנסים לשלב בינהם, ברוב המקרים, מפספסים את שתי המטרות. לקוח פוגש בסרט תדמית בנקודה מאוד ספציפית בתהליך השיווק ובסרט שיווקי בנקודה אחרת. לכן השילוב ביניהם פוגש את הלקוח פעמים רבות לא בנקודת הזמן ובמקום הנכון.

לסיכום – העסק שלכם צריך סרט תדמית. פשוט השתמשו בו בתבונה!

Print Friendly